Apple přepisuje burzovní historii, akcie překonaly tržní hodnotu 2 biliony
Pátek 21. srpnao dvou letech Apple opět přepisuje burzovní historii. V srpnu 2018 jako první americká veřejně obchodovaná firma překonal hranici tržní hodnoty jednoho bilionu dolarů, nyní se přehoupl přes dva biliony (44 bilionů korun).
Klíčovou číslovkou pro překročení hranice dvou bilionů bylo 467,77 dolaru (10 239 korun) za jednu akcii. Na tuto částku se hodnota akcií Applu dostala včera po otevření newyorské burzy. Podle agentury DPA je dosažený rekord také známkou současného extrémního přecenění technologických akcií. To vyvolal zejména přetlak volných peněz na finančních trzích způsobený politikou americké centrální banky (Fed), která se tak snaží povzbudit ekonomiku postiženou koronavirovou krizí.
Odvěký rival Applu, softwarový gigant Microsoft, v celkovém ocenění momentálně zaostává − hodnota Microsoftu se pohybuje kolem 1,6 bilionu dolarů, podobně jako tomu je v případě Amazonu. Obě zmíněné firmy mají podle analytiků reálnou šanci v dohledné době dvoubilionovou hranici také pokořit.
60 procent si za letošní rok připsaly akcie Applu.
Hodnota dalších technologických konkurentů je nižší. Alphabet, mateřská společnost Googlu, je naceněna zhruba na jeden bilion dolarů, Facebook přes 750 miliard dolarů. Ještě donedávna byla nejhodnotnější veřejně obchodovanou firmou světa saúdskoarabská těžařská společnost Saudi Aramco, tu ale na pozici jedničky co do hodnoty podle ceny akcií Apple překonal na konci července.
Applu, jehož akcie se začátkem roku prodávaly přibližně za 300 dolarů za kus, se podařilo během pandemie zvládnout uzavření svých čínských továren, které vyrábějí chytré telefony, i uzavření kamenných prodejen. Lidé i firmy si v době omezeného pohybu a častého využívání práce z domova ve větší míře pořizovali například notebooky. Firma proto vykázala velmi dobré hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.
Investice do akcí Applu se letos ukazuje jako velmi výnosná. Letos si cenné papíry firmy připsaly již téměř 60 procent. Za posledních 12 měsíců pak jejich hodnota vzrostla o 120 procent. Investoři věří, že firmě se v pokoronavirovém světě bude dařit ještě lépe, napsala agentura Reuters.
Raketový růst ceny akcií pomohl i šéfovi firmy Timu Cookovi. Ten se díky jejich posilování zařadil mezi dolarové miliardáře, což v případě manažerů není obvyklé. Přitom když v roce 2011 přebíral firmu po Stevu Jobsovi, objevovaly se pochybnosti, zda bude schopný udržet Apple na technologické i byznysové špičce. Za jeho působení se však hodnota Applu zatím zdevítinásobila. Cookův status miliardáře je založen na podílech, které vlastní, a na kompenzacích, jež mu společnost vyplatila. Cookův majetek má v současnosti hodnotu 1,05 miliardy dolarů. Už v roce 2015 současný CEO Applu prohlásil, že plánuje věnovat většinu svého majetku charitě.
Cook na rozdíl od Jobse nechává volnou ruku klíčovým designérům a do jejich oddělení zavítá podle zaměstnanců jen zřídkakdy. Jobs měl naopak v programu návštěvu designérů téměř každý den. Cook ale dohlížel například na vývoj iPhonu X, hodinek Apple Watch či nových služeb jako třeba Apple Music.
Zdroj: Reuters, iHned, ČTK