Kryptoměny pomáhají obcházet nařízení nejen v Číně
Pátek 21. srpnaObčané Číny, kteří mají roční limit ve výši 50.000 USD pro nákup cizích měn tak v současnosti pravděpodobně obcházejí toto nařízení formou nákupu virtuálních měn a v podobě kryptoměny přesouvají peníze do jiných částí světa. Podle sdělení ekonomických zpravodajů na základě zprávy Chainalysis se takto v loňském roce 2019 vyvezlo z čínských digitálních peněženek více jak 50 milard amerických dolarů (USD).
Občané Číny, kteří mají roční limit ve výši 50.000 USD pro nákup cizích měn tak v současnosti pravděpodobně obcházejí toto nařízení formou nákupu virtuálních měn a v podobě kryptoměny přesouvají peníze do jiných částí světa. Podle sdělení ekonomických zpravodajů na základě zprávy Chainalysis se takto v loňském roce 2019 vyvezlo z čínských digitálních peněženek více jak 50 milard amerických dolarů (USD). Aktuálně tomuto přetrvávajícímu stavu i v letošním roce 2020 nahrává i fakt, že v posledních dnech došlo k relativní stabilizaci kurzu nejobchodovatelnější virtuální měny Bitcoin (BTC).
Kryptoměna Bitcoin (BTC) se v posledních více jak dvou týdnech letošního roku 2020 stále drží ve vztahu k americkému dolaru (USD) ve vzájemném směnném kurzu na hranicí hodnoty ve výši nad 11.000 USD za BTC. Aktuálně v průběhu evropského pátečního dopoledne 21.srpna 2020 se měnový pár BTC/USD na burze digitálních měn Coinbase obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 11.849,96 USD za BTC s dosavadním denním oslabením BTC o – 0,0485 % kurzu vůči USD. Ovšem podle této zprávy společnosti Chainalysis, která prodává firmám a vládám zejména asijského regionu software pro dodržování předpisů a zákonů a jejich data pak leckdy slouží i jako podklad pro další vyšetřování, uvádí, že kryptoměna Bitcon pro tyto účely vývozu peněz z Číny představuje spíše menšinovou část z celkového objemu vývozu peněz touto formou.
Držitelé kryptoměn využívají k pohybu svých peněz a zejména pak k vývozu z Číny kontroverzní Tcocococo Tether. Stablecoin (v české překladu stabilní uhlík) je digitální měna, která je obvykle podporována jiným aktivem nebo skupinou aktiv ve snaze stabilizovat jeho hodnotu a omezit volatilitu. Podle analytiků a finančních stratégů trhu digitálních měn je právě tato vlastnost pro převod a následné držení v jiné části světa velmi klíčová neboť nedochází k značným kurzovým ztrátám při následné konvertibilitě na tradiční měnu v jiné části světa a to zejména převodem na americký dolar (USD). Odborníci na virtuální měny pak tvrdí, že právě tak zvaný Tether je de facto přímo tak zvaně zavěšen na americký dolar. Tyto Stablecoiny jsou užitečné pro přenos velkého množství kryptoměny, protože teoreticky hodnota kryptoměny,se kterou se pohyb provádí není veřejně viditelná a tudíž nemůže způsobit vyšší volatilitu cen na trhu digitálních měn, uvádějí tito odborníci.
Dále pak experti trhu virtuálních měn uvádějí :„Celkem Tether dosáhl v posledních 12 měsících objemu z východoasijských adres na adresy v jiných regionech finanční částku přes 18 miliard amerických dolarů. Ovšem je velmi nepravděpodobné, že se jedná o kriminální únik kapitálu, “uvedla Chainalysis ve své zprávě. Z tohoto pak vyplývá, že po většinou občané Číny přestávají ve větší míře důvěřovat své domácí měně chuanu a spíše své rodinné úspory přesouvají mimo území pevninské Číny a dnes i mimo území Hong Kongu, kde nastává administrativně správní politika pevninské Číny v duchu politického diktátu tak zvané „Jednotné Číny“. Čína dříve zaujala tvrdý postoj k digitálním měnám a ke kryptoměnám vůbec a v roce 2017 dokonce Peking zakázal získávání finančních prostředků prostřednictvím kryptoměn označovaných jako počáteční nabídky mincí nebo ICO a místní burzy. Nicméně, čínský prezident pan Xi nedávno podpořil základní technologii známou jako blockchain a obchodování s kryptoměny totuto formou tak de facto Peking znovu povolil Mezitím však Čínská centrální banka, Čínská lidová banka, již začala vyvíjet svou vlastní digitální měnu.
Zdroj: Forex24