Těžba ropy klesla na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky
Pátek 1. březnaOrganizace OEPC neustále tlačí na jednotlivé státy, aby přestaly těžit tolik ropy. Pouze tak může totiž její cena začít růst a dostat se tak na svoji původní úroveň. Ačkoliv množství těžby ropy značně kolísá, poslední zprávy ukazují kladné reakce na výzvy organizace OPEC. Organizaci zemí vyvážející ropu se totiž zadařilo snížit těžbu o 300 tisíc barelů denně.
Organizace OEPC neustále tlačí na jednotlivé státy, aby přestaly těžit tolik ropy. Pouze tak může totiž její cena začít růst a dostat se tak na svoji původní úroveň. Ačkoliv množství těžby ropy značně kolísá, poslední zprávy ukazují kladné reakce na výzvy organizace OPEC. Organizaci zemí vyvážející ropu se totiž zadařilo snížit těžbu o 300 tisíc barelů denně.
V rámci OPEC je tak těžba ropy ponížena na úroveň 30, 68 milionů barelů za den a je vytěženo nejméně ropy za poslední čtyři roky. Data jednoznačně vyplývají z průzkumu agentury Reuters. K dosažení této hodnoty přispěly zejména státy jako je Saúdská Arábie a státy Perského zálivu, které se nejenom držely cílů o omezení ropy ze strany OPEC, a dokonce stanovené cíle ještě překročily. Ke snížení produkce mimo jiné přispěla také mírně napjatá atmosféra ve Venezuele.
Dohoda organizace OPEC se přitom týká celkem 14 států a spojenců organizace OPEC a je nutné ji dodržovat již od 1. ledna roku 2019. Díky tomu se nyní začínají dostavovat výsledky této úmluvy. Byla ujednána totiž dohoda takzvaná OPEC+, která začala spolupracovat zejména s Ruskem, které mělo též snížit dodávky ropy, a to rovnou o 1, 2 miliony barelů. Organizace OPEC se přitom zavázala snížit dodávky ropy o 800 tisíc barelů denně. Dohoda však výjimky pro státy jako je Venezuela, Libye a Írán. Reuters současně sděluje, že 11 členských států dohodu dodržela dokonce nadprůměrně.
Díky tomu se cena ropa pomalu začíná vzpamatovávat a severomořská ropa Brent se dostala z nedávných 50 dolarů za barel až na hodnotu 66 amerických dolarů za barel ropy. Nutno podotknout, že k tomuto růstu přispěly zejména také výhledy na nižší dodávky ropy z Venezuely. Kladný nárůst cen zaznamenala také lehká americká ropa WTI. Podpora cen ropy přicházela také ze snížení amerických ropných zásob.